Pravilno održavanje poljoprivrednih mašina

održavanje poljoprivrednih mašina

Pravilno održavanje poljoprivrednih mašina

Sezona berbe i žetve kukuruza se privodi kraju, što znači da je poljoprivredne mašine potrebno pripremiti za naredni zadatak – setvu, dok se pojedine mašine odlažu i skladište do naredne godine. Remont je važna stavka kada je u pitanju održavanje poljoprivrednih mašina, naročito jer diferencijali, hidraulika i sklopovi koji trpe najveće opterećenje tokom rada često umeju da zakažu pri kraju sezone. Pročitajte ovaj tekst do kraja i saznajte zašto je krucijalno pravilno održavati i skladištiti poljoprivredne mašine i kako će vam to značajno umanjiti troškove.

Priprema i održavanje poljoprivrednih mašina

Period nakon berbe je idealan za pripremne radove i provere vaše mehanizacije, jer vremenski uslovi uglavnom ne dozvoljavaju početak oranja. Pravilno održavanje poljoprivrednih mašina počinje od detaljnog pranja, čišćenja i podmazivanja.

Takođe, nakon žetve je poželjno proveriti nivo ulja, zameniti filtere goriva i proveriti elektroinstalacije. Kako u hladnijim zimskim danima ne bi došlo do zaleđivanja i pucanja bloka motora, potrebno je sipati antifriz. 

Pred period serve vrlo je važno proveriti (ili, ukoliko je ne posedujete, ugraditi) odgovarajuću svetlosnu signalizaciju. Nedostatak signalizacije poljoprivrednih vozila i mašina na putevima je veoma čest uzrok saobraćajnih nezgoda. 

Održavanje traktora i kombajna

Kada je u pitanju održavanje i nabavka delova za traktore i kombajne, ono se mahom sprovodi u toku zime. Prilikom zaštite kombajna i drugih namenskih mašina u toku hladnih zimskih dana, potrebno je postaviti sredstva protiv glodara u prostorijama gde su poljoprivredne mašine odložene. Miševi i pacovi mogu izgristi instalacije ili kaiševe, što kasnije može izazvati potencijalne nezgode i ozbiljne povrede.

Traktore koristimo gotovo tokom cele godine, stoga je potrebno posvetiti posebnu pažnju kada je u pitanju remont i popravka traktora. Potrebna je redovna zamena filtera za gorivo, čišćenje i zamena filtera za vazduh, kao i provera nivoa ulja u hidrauličnom sistemu traktora i motoru.

Budući da njegova popravka iziskuje dosta vremena, zima je odličan period za proveru konusno-tanjirastog zupčanika traktora. Ovaj period je poželjno iskoristiti i za preštelovavanje glave i popravku dizni, uz nabavku odgovarajućih naftnih aditiva za njihovo podmazivanje.

Budući da je traktor predviđen da radi na konstantnoj temperaturi vode, važno je kontrolisati grejače i termostat. Termostat kontroliše temperaturu vode koja pristiže iz hladnjaka u motor, te je vrlo važan u ovom procesu.

Održavanje priključnih mašina

Određene poljoprivredne priključne mašine zahtevaju malo više pažnje, naročite one koje se koriste često tokom godine.

Za neke priključne mašine, poput freze, održavanje je jednostavno i svodi se na čišćenje, podmazivanje i pregled sklopova. Sa drudge strane, razne traktorske prskalice i atomizeri zahtevaju i sipanje antifriza. Obratite pažnju jer je potrebno koristiti antifriz za aluminijumske delove, budući da su pumple priključnih mašina uglavnom načinjene od aluminijuma.

Preporuka je da se tokom zime kroz sistem propusti mešavine vode i antifriza (odnosa 5 litara vode i 2 litre antifriza) kako bi se izbeglo smrzavanje u diznama i pumpi.

 

Pred oranje, dovoljna je detaljna vizuelna inspekcija, uz zatezanje i podmazivanje sklopova. Ukoliko pri vizuelnoj inspekciji primetite oštećene delove, njih je potrebno zameniti. Takođe, poželjno je proveriti da li su raonici dovoljno oštri, a kod tanjirača da li se svi diskovi okreću kako treba.

Održavanje poljoprivrednih mašina uz stručnu pomoć

Iskustvo koje mnogi poljoprivrednici steknu nakon dugogodišnjeg rada sa određenim mašinama može često biti dovoljno prilikom osnovnog održavanja. Ipak, za pojedine, složenije kvarove, potrebno je obratiti se majstoru. Čak i kada popravka deluje jednostavno, ukoliko niste sasvim sigurni da joj pristupate na odgovarajući način, bolje je prepustite nekome ko ima iskustva sa materijom. Na ovaj način, izbeći ćete greške poput onih da zaboravite da sipate antifriz ili da ispustite vodu iz hladnjaka, pa da tokom zime dođe do pucanja sklopova motora. Dešava se i da poljoprivrednici nakon zime zaborave da iznova sipaju vodu u hladnjak, te da dođe do pregrevanja mašine prilikom rada.

Odlaganje i skladištenje

Mesto i uslovi u kojima ih odlažemo su važan faktor kada je u pitanju održavanje poljoprivredne mehanizacije. Pomoćne zgrade, garaže ili tremovi/nastrešnice su idealni uslovi za odlaganje. Držaće vašu mehanizaciju pokrivenom i zaštićenom od vremenskih uslova poput kiše i snega. Sva poljoprivredna mehanizacija koja u svom radu koristi zpčanike i ležajeve može značajno biti oštećena vlagom, i to ne samo u vizuejnom smislu, već i strukturalno. Rotirajući, masivni delovi mehanizacije mogu biti vrlo opasni za vas i okolinu ukoliko otkažu prilikom rada. 

Najlon ili cirade su takođe prihvatljivo rešenje u nedostatku garažnog ili drugog prostora za skladištenje mehanizacije.   

Zaključak

Održavanje poljoprivredne mehanizacije, njena priprema za poslove koji predstoje i upotreba originalnih rezervnih delova su izuzetno važne stavke u poljoprivrednim radovima. Pravilno održavanje i pregled mehanizacije sprečiće pojavu kvarova koji bi vas mogli zadesiti prilikom izlaska u polje. Oni vam neće samo potrošiti dragoceno vreme, već će i, posledično, podići krajnju cenu proizvoda ili dobra kojim se bavite. To može upropastiti sezonu, koliko god ona pre toga bila produktivna.