Poljoprivreda je drugi najveći “poslodavac” na svetu, zapošljavajući više od trećine globalne radne snage. Nošenje zaštitne opreme pomaže u smanjenju izloženosti različitim rizicima. Razne mašine, životinje, biljke i dobra se koriste u poljoprivredi, u zatvorenim i otvorenim okruženjima u širokom spektru geografskih i klimatskih situacija. Dok su velika, teško mehanizovana poljoprivredna preduzeća istaknuta u mnogim bogatim zemljama, radno intenzivna poljoprivreda mnogo je zastupljenija u mnogim zemljama u razvoju.
Kao rezultat toga, poljoprivreda je postala jedna od najopasnijih industrija, a mnogi zaposleni u poljoprivredi godišnje doživljavaju profesionalne bolesti i nesreće. Izloženost prašini i drugim organskim jedinjenjima, kao što su pesticidi i đubriva, hemikalije i infektivni agensi, vodeći su faktori koji doprinose lošem zdravlju poljoprivrednika.
Pored fizičke traume, jedan od najvećih rizika za poljoprivrednike su hemikalije, najčešće pesticidi. Šteta koji pesticidi načine organizmu zavisi od njihove toksičnosti i vremena izlaganja. Hemijski sastav i formulacija pesticida, način njegovog ulaska u telo, količina koja ulazi u telo i trajanje izlaganja utiču na to koliko se ozbiljno manifestuje trovanje pesticidima. Nošenje HTZ opreme može značajno da ograniči rizik od izlaganja kože, udisanja, očnog ili oralnog izlaganja, značajno smanjujući trovanje pesticidima. Svi ljudi koji rukuju pesticidima, uključujući aplikatore, miksere/utovarivače, moraju da se pridržavaju svih smernica za zaštitu navedenih na etiketi proizvoda.
Šta je HTZ oprema?
Higijensko-tehnička zaštita (HTZ) je termin koji se upotrebljava još od sredine dvadesetog veka. Mnogi su danas mišljenja da je sam termin prevaziđen, ali sama HTZ oprema nipošto nije. Ova oprema je od velike važnosti za radnike izložene riziku bilo koje vrste.
HTZ oprema obuhvata zaštitnu obuću i odeću, rukavice, opremu za zaštitu disajnih organa, glave, lica, sluha i vida. Najčešće, na pomen zaštitne opreme, pomislimo na građevinske radnike, koji i jesu jedna od najrizičnijih grupa kada je u pitanju bezbednost radnika. Međutim, zaštita ništa manje nije potrebna ni u poljoprivredi. Koliko, na koji način i koja oprema je u pitanju, saznajte u nastavku teksta.
HTZ oprema u poljoprivredi
U sektoru poljoprivrede, opasnost može proizaći iz mnogo čega. Od oštrih metalnih ivica, stvari koje padaju, varnica, pa sve do raznih hemikalija i buke. Zaštitna oprema je važan korak pri umanjenju različitih rizika prisutnih u poljoprivredi. Ojačane čizme, rukavice, naočare, čepovi ili pokrivke za uši, šlemovi, respiratorne maske i kompletna zaštitna odela su samo neki primeri opreme koja se koristi.
Rukavice
Rukavice su najčešće upotrebljivan deo HTZ opreme, kako u poljoprivredi, tako i u drugim industrijama. Prilikom rukovanja bilo kojom vrstom pesticida, uvek koristite dugačke rukavice (poželjna je dužina do lakta). Takođe, rukavice moraju biti otporne na hemikalije. Proverite da li su rukavice ispravne tako što će te ih naduvati ili napuniti vodom. Ako utvrdite da su rukavice šuplje, bacite ih i upotrebite drugi par. Još jedan korak je odlaganje nakon upotrebe. Umotajte rukavice u plastičnu kesu i odložite u smeće zajedno sa posudom koja je sadržala pesticide.
Pored hemijske, rukavice pružaju i fizičku zaštitu, uključujući posekotine i žuljeve.
Zaštitna odela
Za blago toksične i netoksične pesticide, radno odelo koje se sastoji od dugih pantalona i majice dugih rukava, uz cipele i čarape je dovoljna zaštita. Standardne radne uniforme i radne pantalone sa tregerima nude komparabilnu zaštitu, i uglavnom se koriste među poljoprivrednicima u Srbiji. Osobe koje se bave pesticidima bi trebalo da imaju jedan set odeće i da isključivo tu odeću koriste pri radu sa njima. Tu odeću je preporučljivo prati i sušiti odvojeno od vaše svakodnevne radne odeće.
Ukoliko radite sa opasnim ili izuzetno opasnim otrovima, potrebno vam je čisto i suvo zaštitno odelo koje pokriva sve od ručnih do skočnih zglobova, uz dovoljno duge rukave da pokriju zaštitne rukavice.
Kecelje
Prilikom čišćenja ili punjenja priključnih prskalica, poželjno je nositi hemijski otpornu kecelju. Kecelja vas štiti od slučajnih prosipanja i prskanja, ali i u radu sa suvim formulacijama, poput veštačkog đubriva. Zaštitne kecelje su komotne, što ih čini praktičnim za upotrebu pri toplom vremenu, kao i zgodnim da se nose preko druge zaštitne opreme.
Potrebno je izabrati kecelju koja vas pokriva od vrata do ispod kolena. Postoje čak i verzije sa rukavima.
Obuća
Kada transportujete ili primenjujete pesticide, nosite hemijski otporne cipele koje vas pokrivaju do članaka. Pronađite model cipela sa tvrđim đonom koji će vas dodatno zaštititi. Što se materijala tiče, čizme i cipele načinjene od butila i nitrila su se pokazale kao one sa najboljom zaštitom. Izbegavajte kožne cipele ili čizme!
U slučaju preterano toplog vremena, možete koristiti i hemijski otporne navlake preko laganijih, perivih cipela. I ne zaboravite da plebiscite pantalone preko cipela kako pesticidi ne bi ulazili u njih.
HTZ oprema u poljoprivredi za lice
Ukoliko hemikalije mogu doći u kontakt sa vašim očima, koristite zaštitne naočare, respirator za celo lice, zaštitne naočare koje ne zamagljuju ili štitnik celog lica. Za scenarije sa malom izloženošću, dovoljne su zaštitne naočare sa “obrvom” i bočnim štitnicima. Ako sipate ili kombinujete koncentrate ili radite sa otrovnim sprejom ili prašinom, uvek treba da nosite zaštitne naočare ili respirator za celo lice. Štitnik za lice se može nositi preko naočara u uslovima velike izloženosti gde je potrebna zaštita za lice i oči.
Respiratorne maske
Poljoprivrednici su zaštićeni od opasnih hemijskih udisanja respiratorima ili respiratornim zaštitnim maskama. Da li vam je potrebna ovakva vrsta zaštite možete saznati prostim čitanjem etikete. Svako produženo izlaganje koje nosi značajan rizik od udisanja pesticida treba smatrati rizikom, i nošenje zaštitne respiratorne maske je obavezno. Respiratorne maske je poželjno nositi i pri mešanju insekticida.
Ostala HTZ oprema u poljoprivredi
Kontakt sa različitim životinjama ili biljnim materijama može izazvati iritaciju kože. Pored toga, povrede ili otvorene rane na koži mogu se inficirati kontaktom sa zemljom, životinjama ili životinjskim izmetom. Stoga je uvek važno nositi zaštitne rukavice i odeću ukoliko se rukuje takvim materijama.
Odeća je važna i kao drugi vid zaštite. Poljoprivrednici mogu imati problema ukoliko se u velikoj meri izlažu suncu. Nošenje šešira, majice dugih rukava i nanošenje kreme za sunčanje na izloženu kožu može smanjiti šansu za razvoj raka kože.
Pored pesticida, postoji još stvari u poljoprivredi koje organizmu mogu naneti štetu. Poljoprivrednici mogu udahnuti opasnu prašinu ukoliko ne nose odgovarajuću masku za prašinu. Ta prašina može ući u respiratorni sistem i stvoriti neugodne i ozbiljne respiratorne probleme poput astme.
Među poljoprivrednicima, gubitak sluha je preovlađujući problem. Radnici treba da nose zaštitu za sluh kada rade ili rade u blizini bučnih mašina jer većina poljoprivredne opreme ne može da se koristi u zvučno izolovanom kavezu. Kako sredstvo zaštite, dostupni su štitnici za uši i čepovi za zaštitu sluha. U većini slučajeva, moderna traktorska kabina sa stepenom smanjenja buke biće dovoljna zaštita vaših ušiju.